Studenci Politechniki stworzyli symulator lotu szybowca

Add a comment

Studenci Koła Naukowego Lotników Politechniki Warszawskiej są twórcami symulatora lotu szybowca – syMELator2. Ma on wykorzystywany podczas szkolenia szybowcowego.

Wiernie odtworzona kabina, mieszcząca się w powypadkowym kadłubie szybowca Pirat, nie jest jedynym jego atutem. Realizm symulatora jest wystarczający, by ćwiczyć poprawność wykonywania manewrów oraz taktyki przelotowe lotu szybowcem. Młody adept lotnictwa może oswoić się z pozycją pilota podczas lotu, rozmieszczeniem przyrządów w kabinie oraz nabrać dobrych lotniczych nawyków. Dzięki niemu każdy użytkownik może poznać swoje możliwość i ograniczenia – mówi Adam Łęski z Koła Naukowego Lotników PW.

Symulator wyposażony jest w system nagłaśniający, który znacząco wpływa na doznania podczas lotu. Obecnie trwają prace nad wyposażeniem symulatora w dodatkowe ekrany, które bardzo znacząco mają wpłynąć na realizm lotu, gdyż zapewniać będą one sferyczny widok podobny to tego, który pilot ma w prawdziwym szybowcu. Prace projektowe i obliczeniowe trwają również nad platformą, na którą zostanie przeniesiony symulator – początkowo z dwoma stopniami swobody. Będzie to nowatorska platforma, dotychczas niespotykana w symulatorach lotu – wyjaśnia Adam Łęski.

Symulatory lotu są urządzeniami, które mają na celu jak najwierniej odwzorować lot statkiem powietrznym. Te najbardziej zaawansowane bywają często repliką kokpitu o prawdziwych wymiarach, umieszczoną na platformie hydraulicznej. Wszystko to połączone jest z zaawansowanym komputerem i układem odpowiedzialnym za wizualizacje lotu. Symulatory te stosuje się do szkolenia pilotów, do ćwiczenia prowadzenia samolotu według przyrządów oraz do nauki radionawigacji. W znacznym stopniu wpływają one na bezpieczeństwo oraz zmniejszenie kosztów nauki. Bez odrywania się od ziemi pozwalają na wyrobienie dobrych nawyków oraz poznanie swoich możliwości i ograniczeń.

wp.pl

This entry is filed under Newsy. You can follow any responses to this entry through RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site.

  1. No Comments
Post your comment