Pojazd bojowy sterowany jak Xbox

Add a comment

Wojsko od dawna interesowało się bezzałogowymi pojazdami, które byłyby w stanie dostarczać żołnierzom sprzęt i przeprowadzać misje zwiadowcze. Wiadomo, że takie urządzenia powinny być łatwe w sterowaniu – cały system kontroli powinien być bardzo intuicyjny.

Lee Brimelow opisuje w blogu Flash Blog jak w R-Gatorze – bezzałogowym pojeździe wojskowym zaprojektowanym przez John Deere oraz iRobot zastosowano interfejs znany z konsoli Xbox 360. Firma T8DESIGN wykorzystała do tego środowisko Adobe Integrated Runtime – Brimelow publikuje kilka ilustracji, na których można obejrzeć, jak to wszystko wygląda.

R-Gator będzie mógł nie tylko dostarczać sprzęt i zaopatrzenie, ale także pełnić rolę strażnika – Brimelow pisze, że pojazd może zostać wyposażony w REDOWL (Robot Enhanced Detection Outpost with Lasers) – czyli system wykrywania snajperów, wykorzystujący do tego sensory akustyczne oraz kamery.

pojazd

Warto odnotować, że wojsko korzysta już z kontrolerów podobnych do tych znanych z konsoli Xbox czy PlayStation – za ich pomocą steruje się PackBotem – niewielkim, przenośnym robotem, używanym przez żołnierzy w Iraku i Afganistanine. Miałem okazję sprawdzić możliwości robota Small Unmanned Ground Vehicle (kolejnej wersji PackBota) i muszę przyznać, że sterowania można nauczyć się błyskawicznie. Żołnierze korzystają obecnie z tysięcy tych małych urządzeń.

Ale kontrolowanie dużych pojazdów jest znacznie bardziej skomplikowanym zadaniem – wojskowi naukowcy zmierzyli się z nim przy okazji projektu Mobile Detection and Assessment and Response System (MDARS), tworzonego od końca lat 80. Na razie powstał sześciokołowy robot MULE – to element programu Future Combat Systems. Ale przyszłość FSC jest niepewna – rząd ostatnio znacząco ogranicza jego finansowanie. R-Gator ma tę przewagę, że jest praktycznie gotowy – to nieco zmodyfikowana wersja M-Gatora, czyli wojskowego pojazdu wielkości meleksa.

gazeta.pl

This entry is filed under Nowinki technologiczne. You can follow any responses to this entry through RSS 2.0. You can leave a response, or trackback from your own site.

  1. No Comments
Post your comment