Il-2 Sturmovik

Ił2 Szturmowik – seria komputerowych symulatorów lotu dla systemów operacyjnych z rodziny Windows, wydana przez firmę Ubisoft i pozwalająca na symulację pilotowania kilkudziesięciu samolotów bojowych z okresu II wojny światowej. Tytuł pochodzi od nazwy radzieckiego samolotu szturmowego Ił-2 z czasów II wojny światowej. Gra została stworzona przez rosyjskich programistów z firmy Maddox Games.

Podczas opracowywania gry korzystano z oryginalnych dokumentacji i instrukcji samolotów wykorzystywanych w walkach na froncie wschodnim II wojny światowej. Korzystano także z konsultacji uczestników tamtych wydarzeń, pilotów niemieckich, jak również radzieckich. W ich opinii, w symulatorze tym udało się uchwycić wszystkie charakterystyczne cechy maszyn tamtej epoki, szczególnie modele dynamiki lotu poszczególnych maszyn. Dzięki temu gra cechuje się dużym realizmem. Z detalami zostały odwzorowane trójwymiarowe modele samolotów, wnętrza kabin pilotów, efekty uszkodzeń.

Pierwsza wersja gry (“IŁ2 Szturmowik” z 2001) spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uważana była za przełom w produkcji lotniczych gier symulacyjnych na PC. Już wkrótce doczekała się kontynuacji w postaci gry “IŁ2 Szturmowik: Forgotten Battles” (2003), która była daleko idącą modernizacją pierwowzoru. Kolejne dodatki wzbogacały grę o nowe modele samolotów i obiektów, a także pozwoliły graczom na toczenie rozgrywek na zupełnie nowych obszarach działań wojennych.

Cała seria zyskała wielu fanów na całym świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zastosowany w grze (i udoskonalony przez programistów zewnętrznych) rozbudowany tryb multiplayer. Gra była systematycznie doskonalona i poprawiana przez wydawców do 2007 roku. Na grudzień 2007 roku planowane jest wydanie pierwszej części nowej serii symulatorów firmy Maddox Games pod nazwą “Storm of War”, która uznawana jest za następcę serii “IŁ2 Szturmowik”.